شماره تماس: 22879501-021 (10 خط)
شماره واتس اپ : 09199595133

مقایسه لیزر دایود و لیزر الکساندرایت، ویژگی‌ها و تفاوت‌ها

لیزر الکساندرایت یا لیزر دایود؟

لیزر دایود و لیزر الکساندرایت از مهمترین دستگاه‌های رفع موهای زائد هستند. سوالات مختلفی برای بسیاری از افراد در هنگام خرید یا نیاز به استفاده از آن‌ها پیش‌آمد می‌کند. یکی از آن‌ها این است که واقعاً کدام‌یک از این لیزرها اثر بهتری دارند؟ آیا تفاوت لیزر دایود با لیزر الکساندرایت تا چه اندازه است؟ تعداد بار مورد نیاز برای درمان و حذف موهای زائد با آن‌ها چند بار است؟ آیا هیچ‌یک دارای آثار جانبی هستند؟ آیا آثار جانبی تا چه حد اصلا قابل اهمیت هستند؟ برای کسی که می‌خواهد این لیزرهای رفع موهای زائد را برای راه‌اندازی یک کلینیک زیبایی خریداری کند سوالات دیگری هم از جهت کارآیی آن‌ها مطرح هستند.

از جمله اینکه عمر لیزربار آن‌ها چقدر است؟ تعداد شات هر یک از آن‌ها در دقیقه چقدر است؟ برنامه‌های قابل پوشش هر یک از آن‌ها به چه ترتیب است؟ برای چند دسته از پوست‌ها مناسب هستند و… اگر می‌خواهید دست‌کم به پاسخ برخی از این سوالات خود دست پیدا کنید با ما همراه باشید.

طول موج لیزر الکساندرایت و لیزر دایود

یکی از فرق‌‌های لیزر دایود و لیزر الکساندرایت در طول موج آن‌ها است. طول موج لیزر دایود معمولا ۸۰۰ تا ۸۱۰ نانومتر است. این در حالی است که لیزر الکساندرایت طول موج معادل ۷۵۵ نانومتر دارد. طولانی‌تر بودن طول موج دایود باعث می‌شود تا پرتوهای آن تا عمق بیشتری از پوست نفوذ کنند. از نظر تئوری این طول‌موج به ملانین پوست آسیب وارد نکرده و بنابراین فولیکول مو را مستقیماً هدف قرار می‌دهد. همچنین از نظر تئوری طول موج بلندتر از آسیب های پوستی و تغییرات رنگدانه‌ای که در انواع لیزرهای طول موج کوتاه‌تر اتفاق می افتد جلوگیری می کند.

میزان نفوذ لیزر موهای زائد در پوست
نفوذ انواع لیزرهای موهای زائد در پوست

لیزر الکساندرایت و لیزر دایود مناسب چه پوستی هستند؟

مقایسه لیزر الکس دایود، لیزر دایود و لیزر الکساندرایت
انواع تیپ‌های پوستی

یکی از موارد بسیار مهم در انتخاب دستگاه مناسب برای رفع موهای زائد، تیپ پوستی افراد است. طبیعتا کسی که قصد دارد در کلینیک زیبایی خود از دستگاه رفع موهای زائد استفاده کند نیز در پی آن است که تعداد بیشتری از تیپ‌های پوستی را بتواند پوشش دهد و بنا بر استراتژی خود باید به درستی کارکرد هر یک از آن‌ها را بشناسد. لیزر دایود از نظر تئوری مناسب پوست‌های تیره، متوسط و آسیایی است این در حالی است که لیزر الکساندرایت مناسب پوست‌های روشن‌تر هستند.

طول موج لیزر دایود طولانی‌تر از طول موج لیزر الکساندرایت است. طول موج بلندتر از آسیب در سطح پوست بیمار جلوگیری می‌کند. همچنین لیزر دایود در مورد موهای ضخم مثل موهای ناحیه تناسل عملکرد بهتری دارند. از طرف دیگر لیزرهای الکساندرایت طول موج‌ کوتاه‌تری دارند. این لیزرها مناسب پوست‌های روشن‌تر هستند. برای اینکه به صورت کیفی بدانید چه پوستی را پوست روشن تلقی می‌کنیم عجالتاً اگر پوستی هنگام برنزه شدن به راحتی آفتاب‌سوخته شود، آن را روشن تلقی می‌کنیم.

طول موج کوتاه‌تر باعث می شود لیزر الکساندرایت از نظر تئوریک بیشتر در پوست‌های روشن مؤثر باشد. از طرفی اندازه لکه بزرگتر  ناحیه لیزر الکساندرایت می تواند مناطق بزرگتری را به سرعت پوشش دهد، بنابراین بهترین انتخاب برای مناطق بزرگتر مانند پشت یا قفسه سینه است.

نتایج مطالعه کلینیکی مقایسه این دسته از لیزرها

یک مطالعه کلینیکی به صورت زیر بر روی تعداد از افرادی که خواستار رفع‌موهای زائد با این دستگاه‌ها بودند برگزار شد.

مکانیزم بررسی تفاوت لیزر دایود و لیزر الکساندرایت

  • به منظور بررسی اثر بلند مدت این لیزرها ۳۱ بیمار (مرد و زن) با انواع پوست از I تا IV در مقیاس فیتزپاتریک (Fitzpatrick) تحت درمان منظم با هر دو نوع لیزر قرار گرفتند.
  • بیماران ۶ درمان با فواصل ۴ هفته‌ای برای ناحیه زیر بغل دریافت کردند.
  • زیر بغل راست با لیزر الکساندرایت ۷۵۵ نانومتر و زیر بغل چپ با لیزر دیود ۸۰۸ نانومتر اسکن خطی مداوم درمان شد.
  • تراکم مو قبل از درمان، بعد از درمان ششم و ۱۸ ماه پس از درمان نهایی ثبت شد.

نتیجه مقایسه لیزر الکساندرایت و لیزر دایود

  • کاهش قابل توجهی در تراکم مو بلافاصله پس از آخرین درمان برای هر دو نوع لیزر (۷۲/۱۶ درصد برای دیود و ۷۱/۳۰ درصد برای الکساندرایت) مورد ارزیابی قرار گرفت. پس از گذشت ۱۸ ماه از درمان کاهش رشد مو برای درمان‌شدگان با لیزر دایود ۷۳/۷۱ درد و برای درمان‌شدگان با لیزر الکساندرایت ۷۱/۹۰ بود.
  • در حالی که بیشتر بیماران، قرمزی پوست و برجستگی‌های قرمز را در جایی که با لیزر الکساندرایت درمان شده بودند، گزارش کردند، همه عوارض جانبی کم بوده و به سرعت از بین رفتند.
  • ۶۲/۵۰ از بیماران لیزر دیود را نسبت به الکساندرایت دردناک‌تر می‌دانند، اما همه بیماران قبول دارند که درد هر دو لیزر قابل تحمل است.
  • نتیجه گیری از کارآزمایی بالینی نشان داد که هر دو لیزر الکساندرایت و دایود نتایج قابل توجه و طولانی مدت را برای درمان موهای زائد در انواع پوست از I تا IV ارائه می دهند. هر دو نوع لیزر نتایج مشابهی را مستقیماً پس از درمان و ۱۸ ماه بعد به دست آوردند.

نتیجه‌گیری مقایسه

اگرچه فرق لیزر دایود و لیزر الکساندرایت از جهات مختلفی قابل بررسی است، با این حال در صورتی که پوست فرد تحت درمان در تیپ‌های I تا IV قرار بگیرد، احتمالا تفاوت نتیجه فاحشی در استفاده از هر یک از این دو دستگاه لیزر مشاهده نخواهد کرد. در تیپ‌های پوستی تیره‌تر از IV همچنان لیزر دایود توصیه می‌شود. باید توجه داشت که لیزر دایود به دلیل نفوذ بیشتر در پوست برای پوست‌های تیره حتی در صورتی که در تیپ پوستی IV قرار بگیرد توصیه‌پذیرتر است. این مساله را بررسی‌های تئوریک ارائه شده در این مقاله نیز تایید می‌کنند. لیزر الکساندرایت نیز در رنج تیپ‌های پوستی مذکور کارکرد خوبی دارد. با این حال بیشتر برای استفاده در تیپ‌های پوستی روشن‌تر توصیه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha Plus loading...

بستن منو